Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

vissza a főlapra

Elektronikus Könyvtár

N-a[Nagy Magdolna]: Eddig hallgattunk, de ezentúl nem. - Magyar Szó, 1990. VII. 9, 5.

 

Eddig hallgattunk, de ezentúl nem

Temerinben megalakult a VMDK helyi szervezete - A közgyûlésen megjelentek a községi harcosszervezet tagjai is

 

Tegnap Temerinben érzelmektõl fûtött hangulatban megalakult a VMDK helyi szervezete, a 8. helyi szervezetként a tartományban. Az eddigiekkel ellentétben az alakuló közgyûlés igen viharos körülmények között kezdõdött és folyt le.

A harcosszövetség temerini szervezetének tagjai több szerb polgárral együtt megjelentek az Ifjúsági Otthonban, ahol Mihajlo Šukoviæ, a községi harcosszervezet elnöke nyíltan nemtetszését nyilvánította ki a VMDK temerini szervezetének megalakítása miatt. Figyelmeztetett, hogy Jugoszlávia nyugati részeiben már feltörtek az ország egységére törõ romboló erõk, Ágoston András pedig felhívta az itt élõ magyarságot, nemmel szavazzon a Szerbia alkotmányára kiírt referendumon. Ezzel nem tett mást, mint elmélyítette a szakadékot az itt élõ magyarok és szerbek között, és Szerbia ellensége lett.

Az elnök a temerini harcosszervezet álláspontjainak tolmácsolása után a harcosok és a megjelent szerb polgárok többségével elhagyta az alakuló közgyûlést, azoknak azonban, akik ott maradtak, rögtönzötten biztosították a szimultán fordítást szerbhorvát nyelvre. Az alakuló közgyûlés légkörét nagyban befolyásolta a harcosszervezet tagjainak megjelenése. Azok, akik végig maradtak, több ízben szót kértek, és felszólalásaikkal rányomták bélyegüket az egész ülésre.

Ágoston András, akik a megjelent vendégek többször személyesen is megvádoltak, szerbül válaszolt. "Elfogadom az önök álláspontját, de nem értek egyet vele. A demokratikus társadalomban meg kell hallgatnunk egymást, és meg kell tanulnunk, hogy különféle vélemények is léteznek. Eddig hallgattunk, de ezentúl nem - mondta többek között. - Ebben a szokatlan pillanatban is csak azt mondhatjuk, hogy továbbra is kiállunk a vajdasági magyarságot érintõ minden fontos kérdésben. Jövõnket pedig nem a káderpolitikában, hanem az eszme erejében látjuk" - mondta a VMDK elnöke, akit az egybegyûltek megtapsoltak.

A továbbiakban Csorba Béla és Vékás János kifejtették, hogy a VMDK nem nacionalista szervezet, még kevésbé párt, de politikai céljai mégis vannak. Ezek mellõzésével nem küzdhet a magyar nemzetiség, illetve kisebbség egyenrangúságáért, a demokratikus viszonyok megteremtéséért.

A körülményektõl függetlenül az alakuló közgyûlésen megválasztották a temerini helyi szervezet elnökségét. A VMDK eddig mintegy 250 tagot számláló temerini szervezete Csorba Béla írót elnökké, Tóth Erzsébet tanárnõt és Guszton András újságírót pedig alelnökké választotta.

N-a